SM systém

Co je SM systém a proč jej cvičit

        SM systém (odvozeno od Stabilizace a Mobilizce páteře) nebo také Spirální stabilizace páteře je cvičební systém vyvinutý MUDr. Richardem Smíškem primárně jako rehabilitační cvičení na nápravu bolesti zad způsobené sesedáním meziobratlových disků, výhřezy, přetížením zádových svalů, skoliózami aj. Bolesti zad jsou dnes běžným problémem většinové populace, zejména kvůli sedavému zaměstnání, často nevhodně kompenzovanému nárazovými sportovními výkony a posilovacími cviky. Při dlouhodobém sezení, ať již v práci, v autě či opět doma u televize, nám totiž povoluje svalstvo břišní stěny a naopak se přetěžují zadní svalové partie zad a krku. Tím dochází k jejich zkracování a následnému sesedání meziobratlových plotének, úskřinu míšních nervů, spazmu zádových vzpřimovačů a dalším problémům. Problémy se často zvýrazní ještě občasnou snahou něco pro sebe udělat, kdy jdeme běhat, na kolo nebo do posilovny. Což je v pořádku, akorát pro nezvyklé svaly je to spíše další zátěž. Málokdo běží správně se zapojenými břišními a hýžďovými svaly, aby si chránil bedra. V posilovně cvičíme ty svalové skupiny, které jsou již tak namožené a zkrácené, a které se tak ještě více zkracují a více zatěžují páteř.

Pro koho je SM systém vhodný?

        SM sysém je tedy vhodný jak pro ty, kteří trpí bolestmi zad, tak ale také jako výborné kompenzační cvičení pro sportovce, kdy dojde k aktivní relaxaci namoženého svalstva a následnému zlepšení sportovních výkonů. Je to vhodná volba i pro těhotné ženy, které již nemohou cvičit aktivně břišní svaly, ale přitom je potřebují posílit pro dobrý průběh porodu. U dorůstajících dětí trpících skoliózou je to velmi efektivní cvičení na narovnání páteře. V neposlední řadě je SM systém ideální i pro seniory, jimž zlepšuje motoriku a stabilitu chůze.

Jak se SM systém cvičí a jaký je jeho princip

            SM systém se cvičí buď skupinově nebo individuálně za pomoci cvičebního elastického lana, zaháknutého za pevný bod (v domácích podmínkách např. radiátor). Jde o sérii cviků v různých variantách (vsedě, vestoje, vkleče) podle cviku a podle obtíží. Cvičí se naboso. Při cvičení SM systému se aktivují ochablé svaly, které kolem těla tvoří vpodstatě spiráu, a které by se měly správně zapojovat při chůzi, což je při dobrém provedení ideální zdravý pohyb. Při tom dojde k natažení páteře vzhůru a úlevě od bolesti. Problém je ale právě v tom správném provedení. SM systém není nic jiného, než nácvik správné a zdravé chůze. Při aktivaci těchto svalových spirál při správném postavení těla a malém zatížení lana mozek automaticky relaxuje všechny přetížené partie a uvádí tak jednotlivé tělesné části do rovnováhy. Vzhledem k malému zatížení jsou cviky vhodné i pro slabší jedince, děti a lidi trpící akutním výhřezem.

Jaké jsou výsledky cvičení?

            Při pravidelném každodenním cvičení 2x – 3x denně asi 20-30 minut po dobu alespoň půl roku pomalu spontánně mizí výhřezy plotének a u dětí se skoliózou se tato může napřímit až o několik stupňů. U sportovců se pak dlouhodobě zvyšuje sportovní výkon díky eliminaci svalových disbalancí a zapojení spirální stabilizace. Čím je problém větší nebo dlouhodobější, tím déle a častěji je potřeba cvičit. Jako prevence většinou stačí 1x denně 20-30 minut.

Jak probíhá cvičení u mě?

            Cvičení probíhá zásadně individuálně pro co nejlepší vysvětlení cviků a procvičení pohybu a opravení stereotypů a špatných návyků. Podle zdatnosti každého trvá cvičení od 30 minut po jednu hodinu a vždy se probere – opět podle zdatnosti – jeden nebo více cviků. Lano si na domácí cvičení každý obstarává sám buď předem, nebo po první lekci. U mě k dispozici lana nejsou – pouze to, na kterém se učíte.